C-vitamin
Napi használatra
A hivatalosan minimálisan javasolt napi mennyiség 60 mg. Ez a különösen alacsony dózis arra elég, hogy megelôzzük a skorbutot, ami a c-vitamin hiányából adódik. Jóval nagyobb adag, úgy 500 mg - vagy akár még ennél is több - bevitele már csökkenti a szív megbetegedésének kockázatát, a hályog kialakulását, a rosszindulatú megbetegedéseket, amelyek a kor elôrehaladtával egyre nagyobb eséllyel jelentkezhetnek. Nagyobb dózisban a c-vitamin serkenti az agyműködést, és az immunrendszert, valamint optimalizálja a kollagén és a kötôszövet újratermelôdését, ezzel meghosszabbítva az élettartamot és a fiatalságot.
A c-vitamin rendkívül fontos szerepet játszik az immunrendszer és az idegsejtek működésében, a kollagén-termelôdésben, az energia utánpótlásában, a bôr és a csontok állagának megôrzésében.
A gyógyítást célzó kutatások a nagyobb mennyiségű c-vitamin bevitelt szorgalmazzák (akár napi több ezer mg-ot is).
A c-vitamin öregedéslassító hatásáról is ismert. Magától az öregedési folyamattól is védi a szervezetet, és az olyan hatásoktól, amelyek siettetik ezt, például a környezetszennyezés, a különbözô mérgezô anyagok és az érzelmi stressz.
Természetes antihisztaminként viselkedik. Képes blokkolni a hisztamin-képzôdést anélkül, hogy káros mellékhatásai lennének. Napi 2000 és 4000 mg közötti adagolásban a C-vitamin látványosan képes enyhíteni a hörg-hurutot és az asztmás légzést. Több tanulmány is bebizonyította, hogy a szezonális allergia és az allergiás nátha esetében a napi 2000 mg C-vitamin már komoly javulást eredményez.
C-vitamin
Napi adag min. 1000-2000mg
Asztma min. 2000-4000mg
Hörghurut min. 2000-4000mg
Fogíny gyulladás 1000-2000mg
Allergia min. 2000mg
Megfázás min. 2000mg
Láz min. 2000mg
Daganatos betegség min. 10000-30000mg
ęzek amennyiségek napi lebontásban értendők!
Várandós nôk C-vitamin szükséglete akár a duplájára is növekedhet! Nyári napozás, napégés következtében is több C-vitamint igényel a szervezet.
Elengedhetetlen a növekedéshez és a felépüléshez, bármilyen szövetrôl is legyen szó a testünkben, így aztán a sebek gyógyulásában is szerepet játszik. A C-vitamin a véredények egészségét is szolgálja. Gyorsan begyógyítja a horzsolásokat, és meg is elôzi azzal, hogy rugalmassá teszi az érfalakat és a kapillárisokat. Dohányosok C-vitain igénye többszörösére nô!
A C-vitamin hiánya hajlamossá tesz a fogíny betegségekre, mint például az ínysorvadás, vérzés. A rosszindulatú folyamatok legtöbb fajtája annak nyomán fejlôdik ki szervezetünkben, hogy a szabadgyökök támadásba lendülnek sejtjeink ellen. A szabadgyökökre gyakorolt semlegesítô hatásukkal az antioxidánsok korlátot szabhatnak a sejtekben okozott károsodásnak, jelentôsen csökkentve ezzel a rosszindulatú folyamatok esélyét.
A C-vitamin több módon is védelmezheti a szívünket. Hatásos például a koleszterinszint csökkentésében, valamint segíthet a magas vérnyomás leküzdésében, - ez utóbbi betegség már önmagában is veszélyes. Más, elterjedt szívbetegség kialakulását is gátolja. Ha a szervezetünk nem jut elegendô C-vitaminhoz, ez a koleszterinszint emelkedéséhez vezethet.
A kutatási eredmények szerint a napi 500-1000 mg bevitel már nagymértékben lenyomja a vér koleszterinszintjét, és csökkenti a szívkoszorúér-betegség kialakulását. Védi az artériákat, megakadályozza a vérlemezkék és a koleszterin felhalmozódását a vérben. A cukorbetegek növekvô mértékben veszélyeztetettek a szívbetegségek terén. A C-vitaminnal megelôzhetô, hogy a betegség tönkretegye az artériákat. A C-vitamin kiegészítés következtében a glutation szintje emelkedik a szervezetben, ami az inzulin normális működésének egyik eleme. A glutation elegendô termelôdése nyomán az inzulinszint is normalizálódik, ami viszont helyreállítja a vércukor-szintet.
Alapvitamin, így napi szinten szükséges a pótlása. Minden tévhit ellenére nem okoz vesekövességet! Ha tartósan nagy adagot fogyasztunk, elôfordulhat bôvebb, gyakoribb székelés. Prof. Szent-Györgyi Albert napi több ezer milligrammnyit fogyasztott 93 éves koráig!
Az U.S.A ban a verseny sportolók napi akár 8-10 ezer mg C-vitamint is be visznek!