Ne szomjazz!
A sportital reklámja nem csupán üres szlogen
A szomjas ember szája kiszárad, csökken a nyáltermelése – ezek a jelzések mind arra figyelmeztetik, hogy szervezetének folyadékra van szüksége.
Már régóta ismertek azok a dogmák, melyek szerint egy felnőttnek naponta két liter folyadékot kell fogyasztania ahhoz, hogy egészséges maradjon. Ez azonban nem általánosítható, mivel az ember folyadékigényét számos tényező befolyásolja, melyeket együttesen kell figyelembe venni a megfelelő mértékű bevitel meghatározásához. Ennek mennyisége többek között függ a nemtől, a testsúlytól, a levegő hőmérsékletétől és páratartalmától, az egyén egészségi állapotától, edzettségi szintjétől, a munkavégzés nagyságától, stb.
Általában a nőknek kisebb a folyadékigénye, mint a férfiaknak, illetve a sportolók több folyadékot igényelnek, mint azok, akik nem élnek aktív életet. Ugyanúgy fennáll a különbség eltérő környezeti viszonyok között végzett munka esetében is, pl. egy 8 C-os és egy 30 C-os hőmérsékleten végzett tevékenység folyadékigényének összehasonlításakor. Edzett, felnőtt sportolók napi szükséglete akár 5-6 liter is lehet, de nehézsúlyú testépítőknél, különösen diétázás alkalmával ez az érték a 8-10 litert is elérheti.
A test a folyadékhiányra szomjúságérzettel reagál, amely arra figyelmeztet, hogy a szervezetben olyan mértékű a folyadékvesztés, hogy azt mielőbb pótolni kell. Ezt az erek falában és a szívben található különböző receptorok jelzik a hipotalamusz felé. Ezt követően a fenti ingerület a köztiagyban található szomjúságközpontban szomjúságérzetet vált ki.
Szeretnék eloszlatni néhány tévhitet, amelyek a folyadékfogyasztással, illetve a folyadékvesztéssel hozhatók összefüggésbe:
• Attól hogy Ön kevesebbet iszik, a testsúlya nem csökken (legfeljebb időszakosan), ráadásul nemcsak hogy nem segíti, hanem egyenese gátolja az eredményes diétát és a zsírégetést.
Extrém példa: egy edzőtábor alkalmával, napi 7 óra edzéssel olyan dehidtartált állapotba került a szervezetem (annak ellenére, hogy napi 5 liter folyadékot fogyasztottam), hogy csak a negyedik nap végére vált normálissá a folyadékegyensúlyom.
A dehidratáltság jele pl. a rozsdabarna vizelet-ürítés, teljesítményromlás, lassú regenerációs idő, izomgörcsök, savasodás stb.
Ne várd meg míg a véred be sürüsödik és rosszul vagy!!!
A Víz Nagyon fontos tehát sokat belőlle főleg nyáron